Panhellenic Forensics Association  
   
   
   
   

Winners

 

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Oratory
Sunday, 8:30 - 9:30

Participant Name School
27 Eleni Papafilippou STC
247 Marianna Embeoglou HAEF
16 Ioannis Karellis STC
313 *Ariadne - Maria Kouvatsou* EKA
248 George Filippopoulos HAEF
23 Fonie Mitsopoulou STC
 
 

Honorable Mentions:

Participant Name School
153 Demosthenes Caldis PIE
267 Katerina Polychronopoulou HAEF
207 Rebecca Jackson STL
274 Christina Theochari HAEF
240 Natalia Alipranti HAEF

Presenter: Wendy Raikopoulos (STC)

Judges:
Renee Harlow (ANA)
Fern Deliyannis (PIE)
Stella Papadimitriou (CAM)

* First Among Equals*

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Oral Interpretation (Dramatic)
Sunday, 9:30 - 11:00

Participant Name School
181 Tatiana Georgiadi GEI
10 Rania Eleftheriou STC
236 *Rosie Vorri* STL
212 Nathan Marks STL

Honorable Mentions:

Participant Name School
1 Thalia Agoglossakis Foley STC
242 George Aravossis HAEF
277 Dimitris Vanos HAEF
6 Danny Cronin STC
18 Despina Lazarou STC

Presenter: Eirianna Kouri (GEI)

Judges:
Penny Basiacou (HAEF)
Ronna Stefan (PIN)
Tatiana Roboti (MOR)

* First Among Equals*

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Oral Interpretation (Comic)
Sunday, 9:30 - 11:00

Participant Name School
266 Christina Piliouni HAEF
204 Eleni Giamas STL
16 Ioannis Karellis STC
175 *Youly Tiligada* PIE
98 Theodora Fesatidou MAN

Honorable Mentions:

Participant Name School
268 Eleni Repouliou HAEF
258 Elisabeth Loverdou HAEF
348 Nikolaos Fountoulakis ANA

Presenter: Ginny Deligiannis (PIE)

Judges:
Tina Karambetsou (EKA)
Jodi Hill (ANA)
Angela Goudes (BYR)

* First Among Equals*

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Impromptu
Sunday, 11:00 - 12:00

Participant Name School
16 Ioannis Karellis STC
109 Ioanna Liakou MAN
249 Celia Gazepi HAEF
266 Christina Piliouni HAEF
3 *Eleni Athanasiou* STC
313 Ariadne - Maria Kouvatsou EKA

Honorable Mentions:

Participant Name School
236 Rosie Vorri STL
19 Sam Manchester STC
153 Demosthenes Caldis PIE
372 Magda Petmeza ANA
382 Antonios Vlastos ANA
77 Thomas Lynch ACS
254 Alexander Katsarlinos HAEF

Presenter: Andreas Kouvatsos (EKA)

Judges:
Evgenia Koika (RIZ)
John Vlastaras (MOR)
Ian Harrington (PIN)

* First Among Equals*

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Group
Sunday, 12:00 - 13:00

Participant Name School
275 Dimitris Trovias HAEF
192 *Maria-Vasileia Mylona* GEI
363 Alexandros Nikolaidis-Konstas ANA
71 Maria Bitsikas ACS
272 Nikos Stavrianos HAEF
216 Ioanna Moirasgenti STL
30 Dimitris Selekos STC

Honorable Mentions:

Participant Name School
285 Elina Koufali ZIR
197 Michael Psillakis GEI
135 Yiannis Katsikis CAM
144 Natalia Tzerani CAM
256 Martha Lazanaki HAEF

Presenter: Leigh Anderson (ACS)

Judges:
Clio Trougkou (MOR)
Elias Tezapsidis (MAN)
Valerie Bodington (CAM)

* First Among Equals*

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Duet Acting (Dramatic)
Sunday, 14:45 - 16:15

Participant Name School
115 122 Filareti Pentousi Aikaterini-Iris Tzimouraka MAN
454 459 Vaia - Anna Michalopoulou Fani Theodosi RIZ
92 98 Constantinos Athanasopoulos Theodora Fesatidou MAN
230 231 *Artemis Zoe Spyridis* *Iokasti Spyridis* STL
186 187 Varvara-Ioanna Katsimparou Anastasia Kompoholi GEI

Honorable Mentions:

Participant Name School
224 233 Trina Ross Faidra Tsakiri STL
4 29 Spiros Babalitis Stavros Psycharis STC
14 33 Laura Grigorakis Odyssia Sifounaki STC

Presenter: Sofia Nikoloudaki (MAN)

Judges:
Sevastiani Lekaki (IND)
Mariefi Mitropoulou (IMP)
Sandy Charanis (ANA)

* First Among Equals*

PanHellenic Forensics Association Tournament
March 16-19, 2017
ANATOLIA COLLEGE
Finalists in Duet Acting (Comic)
Sunday, 14:45 - 16:15

Participant Name School
214 229 *Maria - Christina Michaelides* *Alexander Shtefan* STL
241 251 Constantina Angoura Argyro Hadjieleftheriadou HAEF
242 262 George Aravossis Leon Melas HAEF
341 350 Stefanos Arvanitakis Eleftheria Kapazoglou ANA

Honorable Mentions:

Participant Name School
205 212 Nicholas Hagis Nathan Marks STL
207 221 Rebecca Jackson Nadia Papazarcadas STL
367 379 Maximos Papadopoulos Dimitrios Tsakalidis ANA
345 363 Maria Chemais Alexandros Nikolaidis-Konstas ANA

Presenter: Stephanie Stafford

Judges:
Eva Simatou (PIE)
Sissy Arslanoglou (GEI)
Vivi Pantelidou (MAN)

* First Among Equals*



See the Winners of 2015 See the Winners of 2016

Website Designed & Developed by 9AM MEDIA LABS